کتاب حاضر، ردیف موسیقی دستگاهی ایران به روایت استاد مرتضی محجوبی (۱۲۷۹-۱۳۴۳) است و برای ساز پیانو به قلم نگارش درآمده است.

مبنای نگارش این ردیف موسیقی ارزشمند ایرانی براساس دست­نوشته‌­های باقیمانده از استاد مرتضی محجوبی بوده است. استاد محجوبی شیوه نت‌­نگاری مختص خودشان را داشتند که با روش نت‌­نگاری بین­‌المللی و متداول کاملاً متفاوت بوده است. این سیستم نگارش ابداع شخص خود ایشان بوده و علائم تعریف شده خاص خود را دارا می باشد. شیوه نت‌­نویسی استاد محجوبی در سال ۱۳۹۲ به عنوان میراث ملی معنوی ایران به ثبت ملی رسیده است. استاد محجوبی نوازندگی پیانو را در ابتدا از مادرشان فخرالسادات فراگرفتند و بعدها شاگرد استادانی چون حسین خان هنگ­‌آفرین و محمود خان مفخم‌الممالک بوده­‌اند.

استاد محجوبی ردیف خود را برای هنرجویان خود مکتوب نموده و آن را آموزش می­دادند. نسخه اصلی بسیاری از دست­خط­‌های استاد نزد هنرجویان مستقیم ایشان به یادگار مانده، از جمله افرادی چون مرحوم آذرمیدخت ملک منصور ملقب به خانم رکنی و همچنین سرکار خانم فخری ملک پور که به همت ایشان؛ مجموعه دست­خط­‌های ردیف پیانوی استاد مرتضی محجوبی تحت عنوان کتاب “مشق استاد” گردآوری شده و به چاپ رسیده است.

ردیف پیانوی استاد محجوبی، علی­رغم ارزشمندی آن، به دلیل نامانوس بودن روش نت­‌نگاری استاد، مهجور واقع شده و تاکنون علاقه­‌مندان به موسیقی ایرانی از آن بی­ بهره بوده‌­اند. از این رو، نگارنده در ابتدا به تحقیق و پژوهش در مورد نحوه نت­ نویسی استاد پرداخته و سپس دست­ نوشته­‌های ردیف پیانوی استاد محجوبی را به خط نت بین­ المللی که برای همه هنردوستان، هنرآموزان و هنرجویان قابل درک است، برگردانده و به نگارش درآورده که حاصل آن مجموعه پیش­ رو در ۷ دستگاه و ۵ آواز و مشتمل بر ۱۳۸ گوشه است.

در انتها لازم به ذکر است که نت­‌نویسی این کتاب با دقت و وسواس بالا و با رعایت تمامی نکات ذکر شده در فوق انجام گرفته و زمان زیادی برای به ثمر نشستن آن صرف گردیده تا به شکلی که هم اکنون در دسترس است تبدیل شود. امید است نتیجه این زحمات را در امر آموزش و فراگیری ردیف پیانو ایرانی شاهد باشیم و تکنیک پیانو ایرانی را بتوان با این کتاب جهانی کرده و نام و یاد این استاد بزرگ را همیشه زنده نگاه داشت.